2018-08-20, godzina
imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela

Nasi Artyści


Malarstwo i linoryty Marii Wnęk
• Z wizytą u artysty - "Malarka amatorka " - Ela Bizub z Krempach
• KULTURA
• Nasi Artyści


Malarstwo i linoryty Marii Wnęk
Z wizytą u artysty – „Malarka amatorka „ – Ela Bizub z Krempach

Pierwsze moje prace z dziecinnych lat, to szkice martwej natury w rysunku ołówkiem, w czasie nauki w gimnazjum pobierałam lekcje malowania akwarelą u artystki Marii Wnękowej, próbowałam też malowania na szkle, ale najbardziej uwielbiam akwarele i tak już zostało- mówi młoda artystka „amatorka- Ela. Wszyscy oglądający moje prace zadają mi to samo pytanie – Czy jestem po szkole Kenara ?.Niestety nie!

Swoje prace wystawiała w nowotarskim MOKu, gdzie wcześniej uczęszczała na warsztaty malarskie. Podczas ostatniego Jarmarku Podhalańskiego na płycie rynku, też była obecna, wystawiając swoje najnowsze prace. Zainteresowanie podhalańskiej publiczności akwarelami było ogromne i życzliwe, sporo obrazów sprzedała, ma też zamówienia na płótna o tematyce abstrakcyjnej.

Ela, to bardzo miła i sympatyczna dziewczyna o duszy artysty, jest słuchaczką Studium Kosmetycznego, obecnie odbywa staż w jednym z zakładów kosmetycznych. Każdą wolną chwilę poświęca swej pasji - malarstwie akwarelą.

Tekst i foto FP. Wrzesień 2007r."NASI ARTYŚCI" :

Poetka ludowa – Barbara Paluch

Pochodzi ze Spytkowic k/Chabówki, ukończyła polonistyczne studia , do Krempach dotarła w 1969 by podjąć pracę w naszej szkole jako polonistka, później jako dyrektor tej placówki przez 14 lat. Tu założyła rodzinę . Wrosła w tutejszą społeczność a gwarę spiską poznała dzięki szkolnym dzieciom. Wiersze zaczęła pisać już w liceum a praca z dziećmi ożywiła jej uzdolnienia.
W 1987 na konkursie literackim XII Światowego Dnia Młodzieży i Studentów otrzymała II nagrodę w kategorii poezji za wiersz „Czy warto”, następnie II nagrodę w konkursie poezji religijnej. Pisze utworzy poetyckie i gawędy gwarą spiską i językiem literackim a także zajmuje się poezję religijną. Publikowała swoje utwory w czasopismach„Dunajec”, „Gazeta Krakowska”, ”Podhalanka”, „Na Spiszu”, „U Św. Katarzyny”.Wszystkie wiersze znajdują się„ W Antologii Poezji Gwarowej” i „Almanachu poezji religijnej” „A Duch Wieje Kędy Chce”.
Utwory poetyckie p. Barbary są deklamowane przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i średnich w wielu konkursach recytatorskich. Obecnie przygotowuje do druku 2 tomiki poezji. Informacje można zdobyć w II tomie słownika biograficznego„Podhalanie”.Realizuje też prywatne zamówienia na wiersze dla uczczenia różnych imprez okolicznościowych.Foto.:Barbara Paluch
Kilka wierszy Barbary Paluch

Etnograf, regionalistka, muzykolog i choreograf, tancerka i śpiewaczka - Maria Wnęk

Założycielka zespołów regionalnych „Mali tonecnicy” i „Zielony Jawor” a także zespołów tańca nowoczesnego„Fenix” i” Delta fire”, sama projektuje i szyje stroje dla zespołów, opracowała i opisała historię stroju spiskiego. Posiada wspaniały trójstopniowy oryginalny i mocny głos, doskonała tancerka. Nieokiełznany charakter ale o złotym sercu dla swoich podwładnych, oddana bez reszty swoim ideałom regionalizmu spiskiego, ceniona w świecie artystycznym naszego regionu, rozsławia dobre imię Spisza i Krempach po krańcach Europy. Prywatnie mama trzech uzdolnionych artystycznie córek.Foto.: Maria Wnęk
Praca etnograficzna stroju spiskiego

Kapela folklorystyczna- rodziny Pietraszków

Typowy układ instrumentalny muzyki spiskiej tj.prymJacek Pietraszek, uczeń II kl. gimnazjum,sekundMateusz Kiernoziak, uczeń Liceum ekonomicznego,kontrabasTomasz Pietraszek, uczeń Kenara w Zakopanem. Wszyscy chodzą do szkoły muzycznej do klasy skrzypiec, dodatkowo także na gitarę i trąbkę. Talent muzyczny odziedziczyli po rodzinie, więc mają zadatki na wspaniałych muzyków, nie unikają też uczestnictwa w występach Orkiestry Dętej. Muzycznie i duchowo wspiera ichstryk Wojciech, absolwent konserwatorium, obecnie jako członek Filharmonii Warszawskiej. W czasie imprez rodzinnych przy grillu wspomaga ich drugistryk Walek, akordeonista i wodzirej. Na większe imprezy dobierają młodszych od siebie skrzypków Izę Długą i Dominika Pietraszka.


               

Foto: Spiska kapela regionalna z Krempach.

Artysta młodego pokolenia – Weronika Surma

Uczennica klasy maturalnej u Kenara w Zakopanem. Jako świadkowie jej osiągnięć , wróżymy jej wspaniałą karierę.


Fot.: Weronika Surma

Zbiór kilku prac W.S.


            kopia - J.Stanisławski - Ule na Ukrainie

                   

WYDAWNICTWA.:


2003 – folder zdjęciowy z okazji „55 lecia LZS Spisz Krempachy
- - folder zdjęciowy „Pozdrowienia z Krempach” – 120 fotek z życia wsi
Prywatne wydanie Franciszka Pacygi - druk 100 sztuk.
- - folder zdjęciowy z okazji”5 lecia L.O.K-u”
- - kalendarz ścienny ”Pozdrowienia z Krempach-2004” format A-2
- - kalendarz strażacki 2004
- - kalendarz LSK Spisz 2004
2004 – kalendarz „Pozdrowienia z Krempach 2005”
- - kalendarz LKS Spisz 2005
- - kalendarz strażacki 2005
2005 – kalendarz „Pozdrowienia z Krempach 2006”
- - kalendarz LKS Spisz 2006
- - kalendarz strażacki 2006
2006 – kalendarz jubileuszowy 2007 str.A – „10 lat piłki nożnej”
B – „80 lat Orkiestry Dętej”
- - kalendarz strażacki 2007
- „Dzień po dniu – historia Krempach w latach 1945 – 2005” – oddana do korekty technicznej” opr.dokumentalne – Franciszka Pacygi. (czeka na sponsora).
2006 - grudzień - pierwszy numer "U nos w Krympachaf" redaguje "Zielony Jawor" i "KSM"

2007- Gazetka parafialna Nr.1 - Co słychać u św. Marcina w Krempachach - WIEŚCI PARAFIALNE

2010 - ANTOLOGIA POEZJI SPISKIEJ- Po spisku i o Spiszu. Wiersze gwarą naszych poetek: Barbary Paluch, Marii Krzysztofek, Marii Wnęk i Zofii ŁUKASZ.

2010 - ALMANACH - KREMPACHY DAWNIEJ I DZISIAJ - TOM IV(szkice), etnografia, (wiersze, piosenki, opowieści, strój spiski odmiany kacwińskiej, przepisy kuchni krempaskiej, fotografie cz.białe i barwne). Wersja robocza -1 egz. -oprac. Franciszek Pacyga

2011-02 - POCZTÓWKA - WYDANIE Z OKAZJI 250 LECIA KOŚCIOŁA ŚW. WALENTEGO(1761-2011). Wydanie w drukarni TSP w ilości 500 szt. - zdjęcia, opracowanie, sponsoring-fundacja - Franciszek Pacyga.

2011 - ALMANACH - KREMPACHY W LATACH 2001-2010 -TOM V(Notatnik, dzień po dniu, bogata galeria zdjęć z ostatniego 10 lecia). Wersja robocza - 1 egz. - oprac. Franciszek Pacyga

2011 - ALMANACH - KREMPACHY NA STAREJ FOTOGRAFII W LATACH 1900 - 1969. Album zdjęć czarno białych, archiwalne pamiątki rodzinne, dokumenty mieszkańców Krempach, skanowane i zebrane jedną całość. Wersja robocza - 1 egz. - oprac. Franciszek Pacyga.

2011-07- Nowe opracowanie strony internetowej, nowy adres: www.krempachy.espisz.pl, wykonanie: Gabriel Brzyzek - webmaster(projekt graficzny), Franciszek Pacyga- zdjęcia, teksty, administracja.

2006-2010 - Kalendarze naścienne corocznie drukuje miejscowa OSP i LKS(zdjęcia z archiwum Franciszka Pacygi).

2006-2011- Tekst i foto: Franciszek Pacyga

Więcej zdjęć można oglšdać: www.krempachy.espisz.pl
MENU> ATRAKCJE TURYSTYCZNE> KREMACHY(2)> KULTURA-WDK

Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl www.gim.krempachy.szkolnastrona.pl
nowabiala.com
foto.podhale.pl
mok.nowytarg.pl
adamowski.com.pl
ospfrydman.republika.pl
http://gimpress.c0.pl/
rogoznik.bnx.pl
nowotarski.pl
nowytarg.sk
podhale24.pl
www.fotografie.nowytarg.pl
http://zorfrydman.futbolowo.pl/
http://podtatranskenoviny.delphi.sk/
gold-fotografia.pl
lapszenizne.pl
Czarna GĂłra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
JurgĂłw
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Nişne
Łapsze Wyşne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb