2018-11-18, godzina
imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza

Ostatki – Fašiangy 3 – 4 lutego 2018 r. (niedziela - zdjęcia)

data: 06.02.2018 20:45 / odwiedzin: 978 / Franciszek Pacyga

            Ostatki – Fašiangy  2018  w Krempachach

            Już po raz 22 na scenie WDK w Krempachach w dniach 3 - 4 lutego 2018 r., odbył się cykliczny przegląd folkloru Spisza i Orawy – Ostatki - Fašiangy, organizowany przez Towarzystwo Słowaków w Polsce.

            Wszystkich zebranych przywitał Ludomir Molitoris  - Sekretarz Generalny  Towarzystwa Słowaków w Polsce.
            Z zaproszonych gości imprezę zaszczycili : Milan Novotný – Dyrektor Instytutu  Słowackiego w Warszawie z rodziną,  miejscowi samorządowcy, nauczyciele, nauczyciele emerytowani, działacze Towarzystwa Słowaków z Orawy i Spisza, redakcja miesięcznika Život, redakcja słowackiej audycji Radia Kraków, mieszkańcy Krempach, Spisza i Orawy, którzy zapełnili salę widowiskową do ostatniego miejsca już na pół godziny przed występami.
            Z okazji 70 – lecia Towarzystwa Słowaków w Polsce odznaczono złotymi i srebrnymi odznakami Za zasługi działaczy: Marię Kowalczyk z Trybsza, Franciszka Kowalczyka - byłego prezesa Koła Krempachy, Józefa Pietraszka – sołtysa, Jana Zygmunda, Józefa Zygmunda, Jana Krzysztofka – fotografa. W niedzielę odznaczono Annę Jóźwik i Zofię Kaczmarczyk, członkinie Zarządu Koła Krempachy.

W sobotę wieczorem występowali: śpiewacy, instrumentaliści, grupy śpiewacze i kapele ludowe ze Spisza oraz zespół Dolina z Krempach. Na zakończenie zmagań w późnych wieczornych godzinach wystąpił gość - zespół Jánošík ze Svitu na Słowacji.

            Sobotnie i niedzielne zmagania artystyczne sprawnie prowadzili Dorota Moś i Józef Lorenc, a w komisji konkursowej zasiedli: Marian Król, Juraj Švedlár i Maria Kowalczyk.

 

            W niedzielę gościnnie wystąpił  zespół FS Detvan z Detvy na Słowacji, następnie występowali śpiewacy, instrumentaliści i kapele z Orawy, zespół ZR Koliba z Orawki oraz zespoły folklorystyczne: Spiš z Nowej Białej ze scenką Prucie pierza, Hajduki i Małe Jedlicki, Fijołecki z Łapsz Wyżnych oraz zespół Dolina z Krempach z tańcami spiskimi oraz folklorem z regionu Horehronia.      


            Na zakończenie dwudniowego maratonu kulturalnego jury poddało wszystkich występujących wnikliwej ocenie merytorycznej tak pod względem ubiorów jak i wykonania przygotowanego repertuaru. Poziom występów znacznie się podniósł w porównaniu do lat  ubiegłych. Widoczna jest dbałość o szczegóły wymowy, ubioru,  rekwizytów, śpiewu i kunsztu opanowania instrumentów muzycznych. Daliśmy – powiedział Sekretarz Generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce  M. Molitoris  - możliwość występu wszystkim chętnym, którzy czują związek z mniejszością słowacką. Tym razem komisja nie przyznawała miejsc, przedstawiła jednak fachową ocenę każdego występu. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową statuetkę i dyplom uznania oraz nagrodę rzeczową lub pieniężną.

Wielkie słowa uznania należą się współorganizatorom  czyli zarządowi Koła Krempachy TSP za włożony wysiłek organizacyjny. 22 impreza folklorystyczna odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji  RP, Urzędu dla Słowaków żyjących za granicą, Słowackiego Instytutu w Warszawie  oraz prywatnym sponsorom.

            Scenografię  imprezy przygotował zarząd KołaTSP z Krempach. Nagłośnienie sali z powodzeniem zrealizował Michał Krzysztofek.

            Patronem medialnym przeglądu jest miesięcznik Život oraz strona internetowa www.krempachy.espisz.pl.

Tekst Franciszek Pacyga, zdjęcia FP, Kajot -5.02.2018 r.

 

 

 

 

 

Sprawdzone zabiegi, czyli jak szybko i skutecznie oczyci twarz - Nowy Targ
zobacz również


zdjecia

Obszerniejsza galeria zdjęć z tego wydarzenia znajduje się  tutaj 

dodaj komentarz


Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl podhale24.pl
www.gim.krempachy.szkolnastrona.pl
lapszenizne.pl
sz.c0.pl
tatrzanskibs.pl
spisz.org
mok.nowytarg.pl
http://gimpress.c0.pl/
www.fotografie.nowytarg.pl
www.spisskastaraves.sk
http://www.folklorfest.sk/
foto.ntarg.pl
http://www.malopolskie.pl/
trybsz.agrowczasy.com
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
rogoznik.bnx.pl
Czarna Góra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
Jurgów
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Niżne
Łapsze Wyżne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb