2018-12-19, godzina
imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Prucki w domu kultury

data: 23.02.2018 20:35 / odwiedzin: 828 / Franciszek Pacyga

Pokazowe "prucki"  dla dziatwy szkolnej zorganizowało  krempaskie koło Towarzystwa Słowaków  w Polsce.
„Prucie pierza” z dziatwą szkolną zarząd Koła TSP planował jeszcze w zeszłym roku, ale do realizacji tego przedsięwzięcia doszło pod koniec ferii zimowych.  Dzieci uczęszczające na język słowacki i nie tylko, chętnie przyjęły zaproszenie  i licznie zebrały się  na spotkaniu z rodzicami lub opiekunami.

Celem spotkania w klubie było odtworzenie starej, już zapomnianej tradycji jaką było w XX wieku „prucie gęsiego pierza”. Organizatorzy opowiadali dzieciom do czego służyły gęsie pióra, sposób ich uzyskania, obróbki, zwyczaje z tym związane itp.

Po godzinnym wysiłku nadszedł czas na posiłek, częstowaną babami i słodkimi dzisiejszymi  napojami, dawniej natomiast poczęstunkiem był roztopiony gęsi smalec w jednej dużej misce i macianka  z chleba, popijany słodką lipową herbatą. W czasie prucek  dzieci zajmowały się zgadywankami np. fto bywo np. pod 125 numerem, podać imiona osób,... Starsi dowiadywali się z piyrsyj  rynki najnowsze wiadomości, kto sie mo ku sobie i na wielkanoc u kogo bedzie wesele. Dzieci zarabiały za wieczór prucek ( od 18.00 do 21.30) 50 groszy, za które mogły sobie w kiosku kupić jedną wodną bułkę. Starsze  baby zarabiały sporo, bo jaze dwa złote i biyda było napytać, a nojcyńściyj trzeba było wiecór odrobić.

Dwugodzinną społeczno kulturalne spotkanie zakończył zwyczajny domowy kogut, podrzucony przez kawalerkę dla urozmaicenia spotkania, który swym wigorem zrobił burzę pierzową.

Spotkanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzieci i młodzież na żywo uczestniczyły w pruckach, wiele się dowiedziały o życiu na wsi w dawnych latach, a była to zwykła codzienność. Stare rzeczy jak choćby blaszane i poobijane miski mieszały się z plastykowymi wielokolorowymi pojemnikami, miodowa herbata podejrzliwie spoglądała z blaszanego półlitrowego gorcka na  energetyczne napoje w butelkach typu Kubuś i Pepsi. Kobiety-baby mają kolorowe paznokcie, każda posiada i wykorzystuje do zdjęć wszędobylskie smartfony. Na zewnątrz miast sanek i grupowego zjazdu na Górce, czekały na uczestników spotkania  wypasione  fury – samochody.

Niestety. Postępu człowiek nie zatrzyma. Potrzeba jest matką wynalazku.

Sprawdzone zabiegi, czyli jak szybko i skutecznie oczyci twarz - Nowy Targ
zobacz również


zdjecia

Obszerniejsza galeria zdjęć z tego wydarzenia znajduje się  tutaj 

dodaj komentarz


Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl www.fotografie.nowytarg.pl
ugnowytarg.pl
podhale24.pl
rogoznik.bnx.pl
foto.ntarg.pl
nowytarg.sk
sz.c0.pl
www.gim.krempachy.szkolnastrona.pl
goral.info.pl
http://podtatranskenoviny.delphi.sk/
dursztyn.ugnowytarg.pl
spisz.org
nowabiala.com
ospfrydman.republika.pl
lapszenizne.pl
http://www.malopolskie.pl/
Czarna Góra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
Jurgów
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Niżne
Łapsze Wyżne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb