2018-11-18, godzina
imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza

Odpust ku czci św. Walentego, biskupa i męczennika. (zdjęcia Kajot).

data: 12.02.2018 09:21 / odwiedzin: 943 / Franciszek Pacyga

ODPUST  KU CZCI  ŚW. WALENTEGO W  KREMPACHACH

(przeniesiony  z powodu kalendarza na niedzielę 11 lutego 2018 r.)

 

            W tygodniu poprzedzającym cała parafia przygotowała się do uroczystości odpustowych. Gospodynie (gazdynie)  przygotowywały domowe wyśmienite spiskie wypieki, zapewne w wielu gospodarstwach doszło także do zakalacki (świniobicia), aby mieć świeże mięso odpustowy obiad.

            Pogoda tylko na odpust  była typowo zimowa. Rada Parafialna od miesiąca już lepiła woskowe świece.  Służba kościelna z komitetem porządkowała i podgrzewała nagrzewnicą wyziębiony  kościół, ołtarze ozdobiono świeżymi kwiatami. Orkiestra zebrała się ale w mocno okrojonym składzie. Parafianie odkurzali  stroje spiskie, ale z powodu mocnych mrozów tylko nieliczni zjawili się w strojach spiskich w kościele.

                        Za klawiaturą zabytkowego organu zasiadła Kasia Długa, wspomagała się nowym sprzętem elektronicznym multimedialnym.

            Jak mawiali nasi dziadkowie, jeszcze w XX w. odpust św. Walentego trwał dwa dni. Główny odpust był dla pielgrzymów i gości. Gospodarze ustępowali miejsca w kościele, pilnowali furmanek, gospodynie szykowały odpustowy posiłek. Dzień następny był w całości przeznaczony dla parafian.
            Z powodu układu kalendarza gregoriańskiego  normalnie odpust  wypadał na 14 lutego, kiedy to również wypada Środa Popielcowa. Dlatego potrzebna była zmiana w odbywaniu naszej uroczystości. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 1945 r, a następne będzie w 2026r.

            W tym roku już po raz drugi, aby przywrócić blask dawnemu świętowaniu, ks. prob. Dariusz Ostrowski rozszerzył wydarzenia odpustowe o Triduum odpustowe. W czwartek 8 lutego o 18.00 modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, piątek 9 lutego o 17.00   sł.  w intencji złotych i srebrnych jubilatów, o 19.00 w intencji narzeczonych, w sobotę o 13.00   w intencji osób chorych i starszych. W  niedzielę o 9.30  pl.   za dobroczyńców i ofiarodawców parafii św. Marcina w Krempachach, o 11.30 sł. za parafian.
           
Sumy odpustowe koncelebrowali  dk Szymon, ks. prob. D. Ostrowski prowadził i słowo Boże głosił ks. Walenty Gnida rodak z Nowej, a tematem wiodącym był i nadal jest kult świętego Walentego, orędownika miłości, lekarza chorób trudnych m. inn. epilepsji. Święty Walenty żył w III wieku n.e., kiedy chrześcijaństwo było najbardziej niszczone. Tematem aktualnym była „święta rozmowa” z obrazu w ołtarzu pomiędzy św. Walentym, św. Mikołajem i św. Stanisławem. Relikwie  naszego świętego znajdują się w Krakowie.
            Obecnie modne stało się świętowanie w kulturze zachodniej tzw. Walentynek. Nam to nie przeszkadza, gdyż przez to w Krempachach mamy podwójne święto.  Miłość do drugiego człowieka jest najważniejsza, miłość to oddanie się drugiej osobie.

            Uroczysty charakter mszy odpustowych podkreśla typowe dla tego odpustu palenie świec  i modlitwy w intencji sobie wiadomych wokół ołtarza oraz  mocne miedziane brzmienie naszej orkiestry, które sprawia niesamowite wrażenie.

            Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz podziękował wszystkim  za liczną obecność, tak pielgrzymom jak i gospodarzom. Wszystkim imiennikom Walentym złożył serdeczne życzenia imieninowe. Serdeczne życzenia imieninowe  z kwiatami złożyła  solenizantowi ks. Walentemu, Rada Parafialna. W czasie trzech sum odpustowych, kościół był zapełniony.
            Obecnie w naszej parafii żyje około 20 imienników Walentych, a 23 lata wcześniej za ks. prob. Wieczorka było  51 Walków.
            Na placu przed cmentarzem orkiestra już tradycyjnie wykonała mini koncert marszowy,  pielgrzymi wykorzystali czas na zakup  cukierków palonych na licznych straganach. Miejscowi prosili na odpustowy obiad rodziny znajomych z sąsiednich miejscowości.

            Po południu nastał czas  biesiadowania, wszak odpust to najważniejszy dzień w parafii, jest to też dobry czas na  celebrowanie  „święta zakochanych - Walentynek” !

            Tekst i zdjęcia – FP. 11.02.2018 r.

 zdjecia

Obszerniejsza galeria zdjęć z tego wydarzenia znajduje się  tutaj 

dodaj komentarz


Administracja oficjalnej strony Krempach czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: pacygowie@interia.pl, tel. 508 167 145

Administracja Linki Spiskie wsie Facebook social plugin
AdminPanel
Kontakt

dursztyn-spisz.pl http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
lapszenizne.pl
www.fotografie.nowytarg.pl
nowytarg.sk
nowabiala.com
podhale24.pl
tsp.org.pl
www.spkrempachy.szkolnastrona.pl
spisz.org
foto.ntarg.pl
ospfrydman.republika.pl
mok.nowytarg.pl
ugnowytarg.pl
www.spisskastaraves.sk
http://zorfrydman.futbolowo.pl/
http://www.malopolskie.pl/
Czarna Góra
Dursztyn
Falsztyn
Frydman
Jurgów
Kacwin
Krempachy
Łapszanka
Łapsze Niżne
Łapsze Wyżne
Niedzica
Nowa Biała
Rzepiska
Trybsz


Copyright © 2o11 www.krempachy.espisz.pl | All Rights Reserved

Created by    gb